Honours – League, Cup & Tournaments

Clifton Rangers JFC – League, Cup & Tournament Honours

The clubs has been proud to take part in all competitions formed by the Local Leagues, County FA and numerous Tournaments. The participation is just as important as winning and shows the clubs success in our development. The list below are the honours the club has received since 1981 to the current day.

For more information on the clubs honours, email: secretary@crjfc.co.uk

 
Clifton Rangers Honours 1981 to Present Day
 
YearAge GroupTrophy Won / Runners UpManager / Assistant / Coach
1981/82
U10’s
YMCA Eleven A Side Tournament Winners
Brian Street
1983/84
U12’s
Youth League Fair Play Winners
Brian Street
1987/88
U6’s
Hogan Cup Runners Up
Gordon Rogers
1990/91
U9’s
League Champions
Graham Hardy, John Crumblehulme
1990/91
U9’s
Coulton Cup Winners
Graham Hardy, John Crumblehulme
1990/91U9’sOur Lady Spring Tournament Winners
Graham Hardy, John Crumblehulme
1990/91U9’sSouth Shore Youth Gala Day Winners
Graham Hardy, John Crumblehulme
1991/92
U10’s
League Champions
Graham Hardy, John Crumblehulme
1991/92
U10’s
Coulton Cup Winners
Graham Hardy, John Crumblehulme
1991/92U10’sSouth Shore Youth Gala Day Winners
Graham Hardy, John Crumblehulme
1991/92U10’sICI Sports Club Gala Day Winners
Graham Hardy, John Crumblehulme
1991/92U10’sYMCA Annual Christmas Tournament Winners & Runners Up
Graham Hardy, John Crumblehulme
1992/93
U11’s
League Runners Up
Graham Hardy, John Crumblehulme
1992/93
U11’s
Hogan Cup Runners Up
Graham Hardy, John Crumblehulme
1992/93U11’sClifton Rangers Windmill Tournament Winners & Runners Up
Graham Hardy, John Crumblehulme
1992/93U11’sFoxhall Boys Gala Day Shield Winners
Graham Hardy, John Crumblehulme
1992/93U11’sBlackpool International Youth Tournament Winners
Graham Hardy, John Crumblehulme
1992/93U11’sYMCA International Youth Tournament Winners
Graham Hardy, John Crumblehulme
1992/93
U17’s
League Runners Up
Peter Oldendorp
1992/93
U17’s
Hogan Cup Winners
Peter Oldendorp
1993/94
U11’s
Hogan Cup Runners Up
Chris Green, Dave Marsland
1993/94
U12’s
Youth League Fair Play Winners
Graham Hardy, John Crumblehulme
1993/94
U12’s
League Champions
Graham Hardy, John Crumblehulme
1993/94
U12’s
Hogan Cup Winners
Graham Hardy, John Crumblehulme
1993/94U12’sYMCA Annual Christmas Tournament Winners & Runners Up
Graham Hardy, John Crumblehulme
1993/94U12’sBlackpool Classic Youth Tournament Winners
Graham Hardy, John Crumblehulme
1993/94
U15’s
Suplementary Cup Winners
Mark Eyre
1993/94
U15’s
Hogan Cup Runners Up
Mark Eyre
1993/94
U17’s
Hogan Cup Winners
Bob Higgins, Tony Sumner
1993/94
Open Age
Division 4 Runners Up
Peter Oldendorp
1994/95
U13’s
League Champions
Graham Hardy
1994/95
U13’s
Hogan Cup Winners
Graham Hardy
1994/95U13’sYMCA International Youth Tournament Runners UpGraham Hardy
1994/95U13’sBlackpool International Youth Tournament Runners UpGraham Hardy
1994/95U13’sYouth League Fair Play Award WinnersGraham Hardy
1994/95
U15’s
League Champions
John Martin, Brian Street
1994/95
U15’s
Hogan Cup Winners
John Martin, Brian Street
1994/95
Open Age
Division 3 Runners Up
Peter Oldendorp
1995/96
U13’s
Hogan Cup Runners Up
Dave Marsland, Ian Craddock
1995/96
U14’s
League Runners Up
Tony Mellor, Martin Whittaker
1995/96
U14’s
Hogan Cup Runners Up
Tony Mellor, Martin Whittaker
1995/96U14’sLancashire FA Youth Tournament Winners
Tony Mellor, Martin Whittaker
1995/96
U16’s
LFA Cup Semi-Finalist
John Martin, Brian Street
1995/96
U16/17’s
League Runners Up
John Martin, Brian Street
1995/96
U16/17’s
Hogan Cup Winners
John Martin, Brian Street
1995/96
Open Age
Division 2 Cup Winners
Peter Oldendorp, Brian Street
1996/97
U13’s
League Champions
Roy Bingham, Mel Sapey
1996/97
U14’s
League Runners Up
Dave Marsland, Ian Craddock
1996/97
U15’s
Hogan Cup Runners Up
Tony Mellor, Martin Whittaker
1996/97
U17’s
League Runners Up
John Martin, Brian Street
1996/97
U17’s
Hogan Cup Winners
John Martin, Brian Street
1996/97
Open Age
League 1B Champions
Peter Oldendorp, Brian Street
1996/97
Open Age
Division 1 A/B Cup Runners Up
Peter Oldendorp, Brian Street
1997/98
U10’s
League Champions
Trevor Burrows, Paul Davidson
1997/98
Open Age
Premier League Runners Up
Peter Oldendorp, Brian Street
1997/98
Open Age
Division 4B Runners Up
Keith Chappel
1999/00
U10’s
Coulton Cup Runners Up
Ray Fitzpatrick
2000/01
U11’s
League Champions
Ray Fitzpatrick
2001/02
U16/17’s
Hogan Cup Runners Up
Archie Harrison
2002/03
U14’s
League Runners Up
Paul Ellis, Howard Jones
2002/03
U10’s
Coulton Cup Runners Up
Mark MacKinnon
2003/04
U9’s
Plate Runners Up
Peter Howie
2003/04
U11’s
Hogan Cup Winners
Mark MacKinnon
2003/04
U15’s
Hogan Cup Winners
Paul Ellis, Howard Jones
2003/04
Open Age
Division Four Champions
Archie Harrison
2004/05
U10’s
League 1B Runners Up
Mark Wood
2004/05
Open Age
Division Two Runners Up
Archie Harrison
2005/06
U13‘s
Hogan Cup Runners Up
Mark MacKinnon
2005/06
U10’s
Plate Runners Up
Vinny Bennett, Paul Birtwhistle
2005/06
U10’s
League B Champions
Vinny Bennett, Paul Birtwhistle
2006/07
U10’s
League 1B Champions
Steve Boyne, Tyrone Moore
2006/07
U15’s
League Champions
Mark Longdon, Chris Boyd
2007/08
U9’s
League Runners Up Div A
Darren Holt
2007/08
U10’s
Coulton Plate Runners Up
Brent Crossley, John Booth
2007/08
U16’s
League Champions
Mark Longdon, Chris Boyd
2008/09
U13’s
League Champions
Vinny Bennett, Paul Birtwhistle
2008/09
U13’s
Hogan Cup Runners Up
Vinny Bennett, Paul Birtwhistle
2009/10
U12’s
Hogan Plate Runners Up
Brent Crossley, Martin Fisher
2011/12U9’s HornetsFleetwood Gym Festival Plate Runners UpPaul Salanki, Chris Snell
2011/12
U11’s
League Champions Div A
Andy Clarkson, Mark Arrowsmith, Steve Bell
 
2011/12
U13’s
League Runners Up Div B
Andy Murphy, John Booth
2011/12
U11’s
League ‘B’ Champions
Darren Holt, Steve Heaton
2012/13
U11’s
Coulton Plate Winners
Darren Holt, Steve Heaton
2012/13
U12’s
League ‘A’ Runners Up
Andy Clarkson, Mark Arrowsmith, Steve Bell
2012/13
U12’s
Hogan Cup Winners
Andy Clarkson, Mark Arrowsmith, Steve Bell
2012/13
U9’s
Coulton Cup Runners Up
Darren Waterhouse, Trevor Clacher, Lee Hannah
2012/13
U10’s Hornets
Coulton Plate Runners Up
Paul Salanki, Chris Snell
2012/13
U10’s Hornets
PDPL League ‘C’ Runners Up
Paul Salanki, Chris Snell
2012/13
Open Age
League Champions Div 3
Ian Sharp
2012/13
Open Age
League Fair Play Award
Ian Sharp
2013/14
U12’s
League ‘A’ 9 aside Runners Up
Dave Wilcox, John Smith
2013/14
U11’s
Coulton Cup Runners Up
Pete Duffy, Anton Heaton, Tony Kilbride
2014/15
U9’s Wasps
PDPL Cup Final Runners Up
Paddy Valentine, Dave Wilcox, Steve Heaton
2014/15
U13’s
PDPL League Champions (9 A-Side)
Darren Holt, Steven Heaton
2014/15
U18’s
BDYFL League Runners Up
Brent Crossley, Chris Boyd
2014/15
U13’s
Fleetwood Cup Winners
Darren Holt, Steven Heaton
2014/15
U11’s
Coulton Plate Runners Up
Darren Waterhouse, Trevor Clacher, Lee Hannah
2014/15
U13’s
Coulton Cup Winners
Darren Holt, Steven Heaton
2014/15
U12’s Wasps
Coulton Cup Runners Up
Anton. Heaton, Matty Greenwood,  Andy McDonald
2014/15
U13’s Blacks
Hogan Plate Runners UP
Dave Wilcox
2015/16
U13’s Hornets
PDPL ‘A’ League Champions
Paul Salanki, Chris Snell
2015/16
U13’s Wasps
PDPL ‘A’ League Runners Up
Anton Heaton
2015/16
U13’s Wasps
PDPL Coulton Cup Runners Up
Anton Heaton
2015/16
U13’s
(Sunday Team)
BDYFL Hogan Cup Runners Up
Chris Snell, Anton Heaton
2015/16
U14’s
BDYFL League Runners Up
Darren Holt, Steve Heaton
2015/16
U15’s
BDYFL League Runners Up
Andy Clarkson, Steve Bell, Mark Arrowsmith
2015/16
U15’s
BDYFL Hogan Cup Runners Up
Andy Clarkson, Steve Bell, Mark Arrowsmith
2016/17
U8’s Hornets
Sports Tours 2017 Blackpool Tournament Winners
Lee Matthews, Sam Jones, Mick Horsfall
2016/17
U8’s Wasps
R&T Tours 2017 Blackpool Tournament Winners
Martin Sweeney, James Sweeney
2016/17
U9’s Hornets
2017 Blackpool Youth Tournament Winners
Dan Causer, Marcin Galazka
2016/17
U9’s Hornets
Coulton Cup Finalists Runners Up
Dan Causer, Marcin Galazka
2016/17
U10’s Hornets
Sports Tours 2017 Blackpool Tournament Runners
Dan Whiteside, Michael Lees
2016/17
U12’s Wasps
2017 Blackpool Rangers Tournament Winners
Chris Marsh, Pete Croft
2016/17
U14’s Hornets
‘A’ League Runners Up Phase 1
Paul Salanki, Chris Snell
2016/17U14’s Hornets‘A’ League Runners Up Phase 2Paul Salanki, Chris Snell
2016/17
U14’s Hornets
Sports Tours 2017 Blackpool Tournament Winners
Paul Salanki, Chris Snell
2016/17
U15’s
Coulton Cup Finalists Runners Up
Steve Heaton, Ian Cain
2016/17
U15’s
‘A’ League Runners Up 1st Phase
Steve Heaton, Ian Cain
2016/17
U16’s
‘A’ League Double Phase Champions
Andy Clarkson, Steve Bell, Mark Arrowsmith
2016/17
U16’s
Coulton Cup Finalists Runners Up
Andy Clarkson, Steve Bell, Mark Arrowsmith
2016/17
U16’s
LFA Cup Semi‐Finalists
Andy Clarkson, Steve Bell, Mark Arrowsmith
2017/2018U9’s WaspsFleetwood Town Football Club Festival Plate WinnersMartin Sweeney, James Sweeney
2017/18
U12’s Wasps
PDPL Coulton Cup Runners Up
Tommy Isles
2017/18
U12’s Wasps
PDPL Phase 2 Premier League Champions
Tommy Isles
2017/18
U13’s Wasps
PDPL Double Phase Premier League Runners Up
Chris Marsh, Pete Croft
2017/18
U15’s Wasps
PDPL Coulton Cup Runners Up
Anton Heaton
2017/18
U15’s Wasps
PDPL Double Phase Premier League Runners Up
Anton Heaton
2017/18
U18’s
BDYFL Hogan Cup Winners
Andy Clarkson, Steve Bell, Mark Arrowsmith
2017/18
U18’s
BDYFL League Winners
Andy Clarkson, Steve Bell, Mark Arrowsmith
2018/19
U9’s Hornets Girls
Coulton Plate Runners Up
Leanne Whiteside, Katy Meyers
2018/19
U10’s Hornets
Sports Tours Cup
Darren Spedding, Daz Hewson
2018/19
U10’s Bees
PDPL Coulton Plate Runners Up
Weihing Man, Declan Bradley
2018/19
U11’s Hornets
PDPL Xmas Cup Champions
Daniel Causer, Marcin Galazka
2018/19
U11’s Hornets
PDPL Coulton Cup Champions
Daniel Causer, Marcin Galazka
2018/19
U12’s Hornets
PDPL Coulton Cup Champions
Daniel Whiteside, Mike Lees
2018/19
U1’s2 Hornets
PDPL Phase 1 Premier League Champions
Daniel Whiteside, Mike Lees
2018/19
U12’s Wasps
PDPL Championship League Champions
Phase 1
Sam White, Neil Martin
2018/19
U13’s Wasps
PDPL Premier League Champions
Phase 1
Tommy Isles
2018/19
U14’s
PDPL Double Phase Premier League Champions
Chris Marsh, Pete Croft
2018/19
U15’s
PDPL Coulton Plate Champions
Lee Hannah, Mick McNamara
2018/19
U15’s
PDPL Championship League Champions
Phase 2
Lee Hannah, Mick McNamara
2018/19
U15s
PDPL Championship League Runners Up Phase 1
Lee Hannah, Mick McNamara
2018/19
U16’s
PDPL Phase 2 Premier League Runners Up
Paul Salanki, John Blakely
2018/19
U18’s
BDYFL Hogan Cup Champions Chris Snell, Steve Heaton
2018/19 U18’s
BDYFL League Runners Up
Chris Snell, Steve Heaton
2019/20
U7’s Wasps
FY:Futsal Xmas Plate Champions
Adam Morland, Angela
2019/20U8’s HornetsBlackpool International Tournament Runners UpGavin Martin, Guy Whitehurst
2019/20 U11’s Stingers
PDPL Xmas Cup Champions
Darren Spedding, Darren Hewson
2019/20
U14’s Wasps
PDPL U14s Premier League Phase 1 Champions Thomas Iles, Dave Wilcox
2019/20
U15’s PDPL Premier League Phase 1 Runners Up Chris Marsh, Paul Smith
2020/21U7’s GirlsPDPL Coulton Cup Final Runners UpMark Sapey, Carl Bennett, Leza Howarth, Bella Smith
2020/21U7’s WaspsPoolfoot May Bank Holiday Plate WinnersMartin Cardwell, Sascha Ayhan
2020/21U7’s WaspsFY Futsal Tournament Runners Up Martin Cardwell, Sascha Ayhan
2020/21U9’s HornetsPDPL Coulton Plate Final Runners UpGavin Martin, Guy Whitehurst, Taylor Goodchild
2020/21U12’s VespasPDPL League 1 Runners Up Phase 1 Gary Ford, Steven Clarkson
2020/21U12’s WaspsPDPL Championship Runners Up Phase 1Martin Sweeney, James Sweeney
2020/21U12’s StingersPDPL Coulton Cup Final Runners UpDarren Spedding, Daz Hewson, Nick Amer
2020/21U13’s WaspsPDPL League 1 Runners Up Phase 1Steve Connell, Ryan Nickless
2020/21U13’s HornetsPDPL Premier League Runners UP Phase 2Pete Croft, Chris Marsh
2020/21U14’s WaspsPDPL Championship Champions Phase 2Sam White, Peter Farnsworth
2020/21U14’s HornetsPDPL Premier League Runners Up Phase 1Dan Whiteside, Mike Lees
2020/21U15’s WaspsPDPL Premier League Runners Up Phase 2Tommy Iles, Patrick Valentine
2020/21U15’s HornetsPDPL League One Champions Phase 2Gavin Martin, Guy Whitehurst
2020/21U16’sPDPL Premier League Champions Phase 2Chris Marsh, Pete Croft, Paul Smith
2021/22U7 WaspsHambleton Gala Bob Williamson Runners UpJosh Blyth
2021/22U8 GirlsPDPL Coulton Cup Runners UpMark Sapey, Carl Bennett
2021/22U9 BeesPDPL Xmas Plate ChampionsJohn Gunn, Daniel Whiteside
2021/22U10 VespasR&T Tours Cup Runners UpKyle Hitchin-Texel, Ben Priestley-Davies
2021/22U10 Bees GirlsPDPL Xmas Plate WinnerJames Burgess, Guy Whitehurst
2021/22U10 Bees GirlsJB7 Tournament Shield Runners UpJames Burgess, Guy Whitehurst
2021/22U12 StingersPDPL League 1 Champions Phase 1John Goulding, Russell Stanley, Rob Feehan
2021/22U12 StingersPDPL Coulton Plate ChampionsJohn Goulding, Russell Stanley, Rob Feehan
2021/22U12 Hornet GirlsPDPL Houghton League Runners UP Phase 2Chris Snell, Leann Whiteside, Dan Whiteside
2021/22U12 Hornet GirlsPDPL Coulton Plate Runners UpChris Snell, Leann Whiteside, Dan Whiteside
2021/22U13 GirlsPDPL Coulton Plate ChampionsNeil Martin, Andy McDonald, Nicky Speakman, Daniel Critchley
2021/22U14 HornetsPDPL Premier League Runners Up Phase 2Pete Croft, Chris Marsh, Tony Kilbride
2021/22Open AgeBFSFA Division 2 Runners UpJohn Blakely, Steve West
2021/22Open AgeBFSFA Division 2 Cup ChampionsJohn Blakely, Steve West